Desatero pro řidiče pro zimní cesty

Příprava na zvládání krizových situací způsobených nepříznivým počasím, zejména sněhovými kalamitami

V zimním období vznikají díky nepřízni počasí krizové situace i v silničním provozu. Nezřídka se stává, že husté sněžení, námrazy, spadlé stromy či závěje zablokují dopravu na dlouhou dobu, občas i na několik hodin nebo na celou noc. Je důležité, abychom všichni my řidiči s tímto rizikem počítali a abychom byli připraveni takovým situacím čelit. Připravili jsme proto pro vás několik dobře míněných rad – desatero pro řidiče pro jejich zimní cesty. Je přirozené, že příprava na krizové situace tohoto druhu je nejdůležitější při cestách do horských a podhorských oblastí a na Vysočině, občas se však kalamity nevyhnou ani nižším polohám.
Na prvý pohled se vám může zdát, že jde o zbytečné opakování všem dobře známých, jednoduchých zásad. Proč si však řidiči nevezmou alespoň některé z nich k srdci? Komplikují tím život sobě i ostatním a někdy dokonce ohrožují svoji i jejich bezpečnost.

Byli bychom rádi, kdybyste se zamysleli nad následujícím doporučením pro zimní sezónu:

• V zimním období udržuji vždy dostatečnou zásobu pohonných hmot v nádrži svého vozu, abych si v případě uvíznutí v kalamitě mohl topit. V autě vozím teplý oděv (kabát, silný svetr) pro sebe i spolucestující, případně deku.
  • Na cesty si s sebou beru přiměřený obnos peněz v hotovosti pro případ potřeby na nákup pohonných hmot, nápojů, potravin apod..
  • Ve vozidle mám k dispozici výkonnou, plně funkční svítilnu s připraveným zdrojem elektrické energie.
  • Po celou zimu s sebou vozím „zimní výbavu“ – zkrácenou lopatu nebo hrablo na sníh, sněhové řetězy odpovídajícího rozměru, pro jejich montáž ve vlhkém a chladném prostředí vhodné prstové rukavice, propojovací startovací kabely. Mohu s sebou vozit i 3 až 5 litrů písku, např. v plastovém obalu od nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Sněhové řetězy jsem se naučil nasazovat ještě před zimou, jejich montáž jsem si předem dostatečně nacvičil. Zvládnu to již bez nutnosti číst návod k použití a přemýšlet o způsobu a postupu montáže.
  • Před delšími cestami a zejména před všemi případy plánovaného užití dálnice sleduji předpověď počasí. V případě velmi nepříznivé předpovědi raději upravím své plány tak, abych sebe či spolucestující nevystavoval zbytečnému riziku.
  • Na delší cestu a na všechny cesty po dálnici připravuji a beru s sebou léky, které pravidelně užívám nebo které užívá někdo z mých spolucestujících, dále provozuschopný a nabitý mobilní telefon, nápoje příp. i potraviny. Mám ve voze cestovní autonabíječku pro můj mobilní telefon.
  • V případě nepříznivé předpovědi počasí nepodnikám cesty s malými dětmi a odložím cestu také v případě, že by případné dlouhodobější uvíznutí v kalamitě mohlo být rizikové z hlediska zdravotního stavu kteréhokoliv z cestujících (např. při onemocnění cukrovkou apod.).
  • Po celé zimní období používám zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem. Dbám o technický stav vozidla. Zejména věnuji pozornost stavu akumulátoru, jsem si vědom, že v zimním období je pro moje vozidlo jeho spolehlivá funkce a dostatečná kapacita velmi důležitá. Po celé zimní období udržuji také dostatečnou zásobu nemrznoucí náplně ostřikovačů.
  • Při cestě v nepříznivém počasí mám zapnuté autorádio a poslouchám stanici, která podává pravidelné informace o dopravní situaci na komunikacích.
  • Pokud uvíznu v kalamitě, vynasnažím se zachovat na komunikaci prostor pro průjezd vozidel záchranných složek (u dálnice a jiných komunikací s více jízdními pruhy je to dokonce zákonná povinnost). Zachovávám klid, jsem trpělivý a spolupracuji dle potřeby a dle pokynů záchranných složek a správce komunikace.
05.02.2008 17:53:08
hasicizakupy