2002.jpg
Cvičení HRADČANY 2002 - dálková přeprava vody
Ve dnech 5. - 7. července 2002 proběhla na bývalém letišti Hradčany u Mimoně druhá akce, jejímž cílem bylo vyzkoušet zda jsou hasiči schopni v případě potřeby pomocí přenosných stříkaček dopravit vodu na velkou vzdálenost.

Zatímco vloni celá akce probíhala v celém vojenském prostoru Ralsko - Kuřivody a na letišti Hradčany byl pouhý závěr, letošní rok se cvičení odehrávalo pouze v prostoru letiště, na pojížděcí dráze a hlavní ranveji.

O akci projevilo zájem celkem 180 družstev po osmi lidech, skutečně však dorazilo pouze! 163 družstev - mužů i žen, což jednoduchým součtem obsahuje 1 304 hasičů na ploše letiště! A to nepočítáme organizační štáb čítající 114 osob, jejichž zázemí bylo zajištěno na soupravě uzpůsobených kamionů s výpočetní technikou a radiostanicemi. Z organizačního hlediska se jednalo o velice náročnou akci. Během pátku byli přijíždějící hasiči registrováni a byla jim přidělována pořadová čísla, určující jejich rozmístění při cvičení. Celkově byla družstva rozdělena do pěti skupin, které měly každá svého samostatného velitele a koordinovány byly hlavním štábem.

Akce byla zahájena v sobotu v 5 hodin, kdy byla vzbuzena první skupina. Již v 5.50 hodin vyrazili po snídani na trať, aby v 06.34 hodin mohli začít z Hradčanského rybníka čerpat. Všichni byli dokonale připraveni. Místo, odkud bylo provedeno nasátí vody, bylo od letiště vzdáleno cca 750 metrů.

V průběhu dopoledne se všechny skupiny hasičských družstev pomalu rozmístily na rozpálenou plochu letiště, která musela být kropena. A to především z preventivních důvodů - hrozícím úžehům pracujících hasičů a vzrůstající teplotě vody v hadicích, která dosahovala v některých chvílích více než 40°C.

Hasiči, kteří nebyli zrovna zapojeni do pokusu o rekord, měli možnost prohlédnout si prezentaci společností PYROCOOL, která mimo jiné při slavnostním pátečním nástupu losovala i o výherci současné novinky - proudnice RAMBO JET s přiměšovačem tuhého plniva PYROCOOL, Záchranného systému - RESCUE CZECH REPUBLIC, Výzbrojny PO a další. O tom, že některé hasičské sbory pojaly prodloužený víkend a účast v Mimoni jako rekreaci, svědčili mnozí "hasičští"cyklisté, bruslaři na kolečkových bruslích, koloběžkáři a k vidění byla mnohá zajímavá vozítka od traktůrků, po skútry a čtyřkolky.

S přibývajícími odpoledními hodinami sílilo i přes silné horko napětí a zvědavost, bude-li v rámci cvičení překonán i světový rekord. Po šestnácté hodině se jeho překonání již zdálo skutečností a v 17.05 hodin sobotního času vystříkla voda z proudnice parní stříkačky Sboru dobrovolných hasičů Roztoky u Jilemnice. A měli jsme tu REKORD! Radost hasičů včetně organizačního štábu neznala mezí a téměř každý z přihlížejících byl postříkán buď "rekordní" vodou, anebo lepícím šampaňským.

REKORD = 10,31 hodin na dráze dlouhé 52 700 metrů
objem vody v hadicích 231 880 l vody
Za zorganizování Hradčan 2002 gratulujeme sdružení Hasiči České republiky, GŘ HZS Libereckého kraje a SH ČMS.